Quiltovanie
Toto codzo znejúce slovo vyjadruje v podstate krok, a tým je prešitie celej práce. Hovorí sa, že prešívanie - quiltovanie je na celej práci to, čo sa cení najviac. Keď sa pozrieme na niektoré staré alebo aj novodobé quilty uvidíme, že sú skutočne bohato poprešívané. Má dôležitú funkciu - spája dohromady všetky 3 vrstvy - vrchnú zošitú, rúno a spodnú látku.
Pri prešívaní je dobre pridržať sa aspoň v začiatkoch osvedčených postupov.
-
Prvá línia - základná, dá sa povedať povinná línia quiltovania je prešívanie vo švoch - v prehyboch vrchnej ozdobnej časti quiltu. Pokiaľ je diel zažehlený tak, že len niektoré spoje ležia dole, quiltuje sa iba v týchto spojoch. Zostávajúce spoje dielu, ktoré ležia hore prequiltujeme vo šve v susediacom diele (inak by sme prešívali o 2 vrstvy naviac). Toto prešívanie je nevyhnutné a obšívajú sa prakticky všetky dieliky. Iba celkom malé kúsky nemusíme prešívať samostatne, ale quiltujeme ich ako súčasť väčšieho celku. Postupne vidíme ako sa začnú jednotlivé tvary budúcej deky plasticky vykresľovať.
-
Druhá línia sa šije na hornom diele, tam, kde sú látky zažehlené. Vedie sa vždy 5 mm (1/4”) od prehybu látky. Šije sa vždy tak aby sa prešívala opäť iba jednonásobná horná látka, rúno a spodná látka. Funkciou tohoto šitia je uzavretie zostrihnutého okraja do dutinky čím sa zvýši i odolnosť práce pri praní. Aby sa práca opticky vyvážila robí sa niekedy toto prešívanie i na dieloch, kde je šitie vo švoch t.j. prvá línia a to opäť vo vzdialenosti 5 mm (1/4”).
-
Tretia línia má predovšetkým estetickú funkciu. Prešívanie opäť celý výrobok spevňuje. Túto linku vedieme kdekoľvek v ploche dielika. Quiltovať môžeme rovnými linkami, v pruhoch, kockách, taktiež obšívať potlač dielika a pod. Systém tohoto prešívania závisí len a len na Vás. Vzory pre tzv. voľné quiltovanie nájdete tu.
Zdroj: www.arttif.cz/knihy/patch/quilt1.html