Z histórie patchworku
Patchwork je textilná technika stará niekoľko tisícročí spočívajúca v zošívaní kúskov látok tak, aby vytvorili určitý vzor. Pravdepodobne bola známa už v Egypte. V rôznych obmenách ju nájdeme takmer vo všetkých svetových kultúrach. Každý kút sveta, každé storočie patchwork niečim obohatilo, čo spôsobilo, že v súčasnej dobe existuje veľké množstvo techník a vzorov, ktoré majú svoju históriu.
Crazy patchwork, babičkina záhrada či hracie kocky majú pravdepodobne korene v Anglicku.
Bargello - ďalšia patchworková technika, dostala s veľkou pravdepodobnosťou svoje meno podľa paláca Bargello v talianskej Florencii.
Základnú časť každej klasickej deky blok dala patchworku Amerika.
Seminola patchwork - vzormi vytvorených z pruhov si zdobili svoje oblečenie indiáni z kmeňa Seminola žijúci na Floride.
Indiáni Molas z ostrova San Blas zošívali vrchnú časť ženských odevov z niekoľkých vrstiev látky, ktorú pre vytvorenie vzoru prestrihávali a prešívali - tak vznikla technika molas.
V oblasti okolo Ste-Marie-aux-Mines sa zrodilo hnutie Amish, jeho prívrženci žijúci v niektorých štátoch USA vytvárajú i dnes svoje prekrásne deky typických farieb a vzorov podľa pravidiel starých viac ako 200 rokov. Viac
Najväčší rozmach dosiahol patchwork v USA, kde sa stal tradíciou. K rôznym príležitostiam zhotovovali ženy deky či závesy na stenu z blokov s veľmi patriotickými názvami ako hviezda 54-40, hviezda Ohio a ďalšie.
K patchworku neoddeliteľne patrí quilting, "cultica" či prešívanie, ktoré sa používa k spevňovaniu deky a súčasne má ozdobnú funkciu.